Fürgesurran-kalandok egy speciális osztályban

Fürgesurran-kalandok egy speciális osztályban
Néhány hete 'utazókönyv' pályázatot hirdettem a pedagógusoknak, hogy jobban megismerhessék a Fürgesurran-kalandokat. A jelentkezők között válogatva bukkantam Judit levelére, a levélben azt írta, hogy egy szegregált intézmény felső tagozatán gyógypedagógus, ahol értelmileg akadályozottak a tanulók, akik önállóan olvasni nem tudnak, és hogy igyekeznek olyan tartalmakat találni a számukra, amelyek természetközeliek, van hozzá saját tapasztalatuk, így hatékonyabban fejleszthetik az aktív-passzív szókincset, növelhetik a beszédkedvet, fokozhatják a koncentráció időtartamát, és úgy gondolja, a Fürgesurran-kalandokkal tennének egy próbát.
Mondanom sem kell, hogy azonnal igent mondtam és kértem, hogy a könyv feldolgozása után számoljon be nekem a tapasztalatairól. A történetet szakaszosan dolgozták fel a fent említett tanulókkal, néhány röpke hét múlva aztán megkaptam Judittól az igen részletes és fantasztikusan izgalmas beszámolót.

A Fürgesurran-kalandokat Judit a bajai EGYMI értelmileg akadályozottak intézményegységében olvasta fel 7 felső tagozatos középsúlyos értelmi sérült tanulónak könyvklub keretein belül heti egyszer, komplex foglalkozásba ágyazva. Fejezetenként haladtak, ugyanis a tanulók figyelmének terjedelme harminc perces blokkokban határozható meg, fölötte - ahogy Judit írja-, markánsan csökken a koncentráció, amely a memóriára is kihatással van. Idézem tovább Judit reflexiójából az alábbi sorokat szó szerint:

"Az állatok témakör közel áll iskolásainkhoz, így a témaválasztás esetükben telitalálat volt. Mindannyian tudtak kapcsolni saját élményt mind az erdőhöz, mind a kisegerekhez, így könnyen fel tudták venni a történet fonalát. A különféle neveken sokszor kacagtak, a sorok között megbújt humort érzékelték, és napokkal később is felemlegették." 

Ahogy a fenti sorokban is olvasható, a természetközeliség, az állatok és az irántuk érzett szeretet egy fantasztikus kapcsolódási pont a könyvben. Az egyszerű humor, amely feldobja a történetet, úgy vélem, kellemes érzéssel köti a történethez az olvasókat, megragad bennük, ahogy Judit írja, napokkal később is felemlegetik. A könyv tehát nyomot hagy, és ez nagyon fontos pontja az írásnak, de menjünk tovább!

"A jól megválasztott betűméret illeszkedik a tanulócsoport igényeihez, könnyíti az ujjvezetést, nem terheli feleslegesen a szemet és az idegrendszert, ez mindenképpen kiemelendő a könyvet illetően." 

Amit mindig szoktam hangsúlyozni, minden könyvbemutatókor és minden leírásban! A könyvet úgy terveztem meg, hogy a betűk formája, mérete, a tördelés alkalmazkodjon a gyermekek igényeihez, és ezt Judit visszajelzése is teljes mértékben megerősíti. Akkor jó a könyv a kezdő olvasók, alsósok, illetve a fent említett tanulói csoportok számára, ha nem terheli feleslegesen az idegrendszert és a szemecskéket, amik könnyen belefáradnak az olvasásba. Ez javítja az olvasói élményt és egyenes út egy jó történettel az olvasóvá nevelődéshez, hiszen csupa pozitív élmény éri a gyermeket olvasás közben. Egyszerűbben; nem fárad el és még jól is szórakozik. 

Lezárásként ismét Judit szavait idézem:

"Az állandó csapat tagjai kérték a Fürgessuran-kalandokat, örömmel kapcsolódtak be az általam tervezett programba. Fegyelmezésre nem került sor, maximális figyelemmel követték az eseményeket. Gazdagodott az aktív-passzív szókincs, fokozódott az együttműködés." 

Minden csoport, osztály, aki eddig olvasta a Fürgesurran-kalandokat, pontosan erről számol be. A gyermekek figyelmét maximálisan leköti, élvezik az olvasást, nem tudják letenni a könyvet, amennyiben hallgatóságról van szó és még nem olvasó gyermekekről, úgy kérik, várják a folytatást napról napra, hétről hétre. A könyv megírásakor kiemelten figyeltem a szókincsre, ahogy már írtam korábban, két szinonima szótárral indultam neki az egész történetnek. A könyv nyelvezete úgy modern, hogy nem használtam benne (a sokszor elcsépelt) szlengeket, hanem a nyelv szépségére helyeztem a hangsúlyt. 

Ahogy egy korábbi recenzióban olvasható:  “B. Habarics Kitty Fürgesurran -kalandok című könyve bármelyik külföldi klasszikussal felveszi a versenyt. A történet kissé Beatrix Potteres, igazi angol klasszikus vonásokat tartalmaz. A szereplők kidolgozottsága, a neveik, az események, mind remekül átgondoltak.” - Üveghegyentúl

Sok munka van ebben a könyvben. Nagyon örülök neki, hogy olyan csoportok is tudják alkalmazni, akik tanulásban valamilyen módon akadályozottak. Izgalmas volt Judit visszajelzéseit olvasni a könyvről. Szakmai szemmel közelítette meg a könyvet, objektíven és nagyon részletesen írt az előnyeiről, a számukra tapasztalt hátrányokról is, mint pl. egy-két mondat hosszúságáról, melyet a tanulóik számára ketté kellett bontani, hogy számukra is érthető legyen. Természetesen ezt a visszajelzést is figyelembe fogom venni a jövőben, hiszen számomra fontos, hogy a lehető legszélesebb rétegben tudják alkalmazni a könyveimet oktatási céllal. 

Köszönöm neked, Judit itt is, hogy részt vettél ebben a projektben! 

Az utazókönyv könyv náluk marad, remélem, hogy még sokáig, sok csoportnál tudják használni! <3
Ellenben a pályázat sikerére való tekintettel ismét lehet jelentkezni utazókönyvekre pedagógusoknak facebookon privát üzenetben vagy az info@bhabaricskitty.hu-ra egy e-mailben!

Kapcsolódó termékek

Fürgesurran-kalandok

3.300 Ft 2.790 Ft
-15%
Kívánságlistára teszem

Fürgesurran-kalandok LETÖLTHETŐ ingyenes szövegértés feladatsor a regényhez

0 Ft
Kívánságlistára teszem