Maga az álom karácsonykor könyvet vásárolni, jobb ajándékot el sem lehet képzelni... Vagy mégsem? Bizony, a könyvekkel is nagyon mellé lehet fogni, nagy katasztrófát talán nem okozol vele, de ne is hozd magad kellemetlen helyzetbe! Segítek neked, hogy a lehető legpontosabban be tudd határolni, milyen könyvet kell választanod!
I. Szabály: Korosztály
Mindenképp figyelj a korosztálybesorolásra és ha nem vagy biztos benne, alaposan nézz utána a könyvnek! Olvasd el a véleményeket, a tartalmat, füszöveget! Mindenképp korosztálynak megfelelő könyvet vásárolj, de emellé vedd figyelembe a megajándékozandó kis könyvmoly személyiségét is. Például ha nem túl türelmes, válassz neki rövidebb mesékkel megtűzdelt mesegyűjteményt, mesekönyvet, amin gyorsan átrágatja magát és élmény lesz az olvasás. Ha már gyakorlott olvasó vagy hallgató, akkor pedig lehet egy közepesen hosszú történet, kis meseregény. Ha nem a saját gyermekednek veszed, mindenképp kérdezd meg a szülőt, hogy milyen terjedelmű meséket hallgat-olvas a gyermeke!
Ne vegyél tehát olyan könyvet, ami nem a gyerkőc korosztályához és személyiségéhez passzol!
II. Szabály: Színek, formák
Alapjában véve nem jó, ha egy könyv túl élénk, túl éles, túl tolakodó a szemnek. Szépen kitűnik a többi közül, de túlstimulálja az agyat (ai a gyermekek számára egyáltalán nem előnyös) és egyszerűen túl tolakodó! Válassz olyan könyveket, amely kellemes, lágy színekkel van illusztrálva, a pasztellszínek mindig megfelelők. A formákban is törekedjen az illusztráció a lágyságra, a lekerekített vonalakra, úgy tudnám jellemezni, hogy a hagyományos technikákkal készült illusztrációk (akkor is ha digitális) a megfelelők. Ezek nem csupán kellemesek a szemnek, olvasás közben (vagy a képek nézegetése közben). Én magam is erre törekszem az illusztrációk készítésekor, sőt! Ezt kiemelten fontosnak tartom.
Ne vegyél tehát olyan könyvet, amiben túl élénk színek és hegyes, erőteljes formák találhatók!
III. Szabály: Tartalom
Ha nincs lehetőséged beleolvasni egy könyvbe, ismerd meg az írót alaposan! Olvass véleményeket, böngéssz az oldalán, korábbi írásai között esetleg. Fontos, hogy a hozzátok legjobban illő, legközelebb álló nyelvezetet használja az író, úgy nem lesz idegen, unalmas vagy élvezhetetlen. Tartalmilag fontos még egy mesekönyvnél, hogy választékos legyen a megfogalmazás, legyen tanulsága, ne legyenek benne ellentmondások (és bocsánat: butaságok), erőszak. A mesekönyvek kiválóan alkalmasak szókincsbővítésre, így mindenképp több írótól is érdemes választani.
Ne vegyél tehát olyan könyvet, ami tartalmilag nem megfelelő!
IV. Szabály: Nézz szét alaposan!
Nem minden jó, ami a könyvesboltokban szem előtt van! Vannak könyvek, amik azért kerülnek ki rögtön a szem elé, mert viszik, mint a cukrot. (Ezek sem mindig jók, de óriási marketingre költött összegek vannak mögöttük. Itt is fontos azért, hogy olvassunk véleményeket.) Vannak könyvek, amiknek a helyét megveszik a kiadók, de tartalmiag nem a legjobbak, viszont a befektetett összegnek valahogy meg kell térülnie. Ha kinézel egy könyvet magadnak, lapozz bele, érdeklődj másoktól, akik a könyvet már olvasták! Nézz szét a könyvesboltokban az eldugott polcokon is, igazi kincsekre lelsz! (Sőt, azt javaslom, kezdd mindjárt a polcoknál, ne az ún. könyvpiramisoknál!)
Ne vegyél tehát feltétlenül olyan könyvet, amit nagyon a szem elé tesznek! Bizonyosodj meg róla, hogy neked is megfelel, mielőtt arra esik a választásod!
V. Szabály: Kiadóktól és az írótól vásárolni karácsonykor, maga a jótékonykodás!
Ha megteheted, az írótól vagy a kiadójától szerezd be a könyveket! Így nekünk is sokat segítesz és készséggel válaszolunk minden kérdésedre!
Előre is köszönjük szépen!
(Itt nincs ne vegyél rész... Vegyél!)
Milyen könyvet NE vegyél a gyermekednek karácsonyra

Hamarosan itt a karácsony, ilyenkor mindenki egy picit több könyvet vásárol, a piacon ezer és ezer könyvecske csücsül a polcokon új olvasókra várva, de bármennyire is élesen akar kitűnni a tömegből, nem biztos, hogy Ő lesz nektek az igazi! Olvass tovább, segítek választani!